Suomeksi

Viking Line Dog Show 2016

Näyttelypaikka: Eckeröhallen, Käringsundsv.85

Lauantai 24.09.2016
FCI Ryhmät (myös pennut): 1, 4, 6, 7, 9 & 10

Sunnuntai 25.09.2016
FCI Ryhmät (myös pennut): 2, 3, 5 & 8

Tuomarit (alustava lista):

Ryhmä 1
australianpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bouvier, partacollie, pyreneittenpaimenkoirat,  vanhaenglanninlammaskoira Billy Henderson, Irlanti
welsh corgit Elena Ruskovaara
bordercollie, katalonianpaimenkoira, mudi, pitkäkarvainen collie, schipperke, sileäkarvainen collie Marie-Josée Melchior, Luxemburg
australiankarjakoira, australiankelpie, lancashirenkarjakoira, pulit, pumi, schapendoes, shetlanninlammaskoira, valkoinenpaimenkoira Svante Frisk, Ruotsi
muut Leif Ragnar Hjorth, Norja

Ryhmä 4
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Torbjörn Skaar, Ruotsi
muut Patric Ragnarson, Ruotsi

Ryhmä 6
basset hound, bretagnenbassetti, dalmatiankoira, petit basset griffon vendéen Leif Ragnar Hjorth, Norja
muut Elena Ruskovaara

Ryhmä 7
bracco italiano, englanninsetteri, gordoninsetteri, pointteri, punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri, spinone, unkarinvizslat, weimarinseisojat Diane Stewart-Ritchie, Irlanti
muut Anca Giura, Romania

Ryhmä 9
bichon frisé, bolognese, havannankoira, japanese chin, tiibetinspanieli, tiibetinterrieri Anca Giura, Romania
bostoninterrieri, kromfohrländer, prahanrottakoira, venäjänbolonka, venäjäntoyt Benny Blidh von Schedvin, Ruotsi
cavalier kingcharlesinspanieli, chihuahuat, kingcharlesinspanieli George Kostopoulos, Kreikka
griffon belge, griffon bruxellois, kiinanharjakoira, mopsi, petit brabancon, ranskanbulldoggi Kostadin Shankov, Bulgaria
coton de tuléar, kiinanpalatsikoira, villakoirat Linda Reinelt-Gebauer, Saksa
shih tzu Patric Ragnarson, Ruotsi
lhasa apso, löwchen, maltankoira, papillon, phalène Torbjörn Skaar, Ruotsi

Ryhmä 10
whippet Diane Stewart-Ritchie, Irlanti
afgaaninvinttikoira George Kostopoulos, Kreikka
muut Benny Blidh von Schedvin, Ruotsi

Junior handler, lauantai: Mikael Nilsson, Ruotsi

Ryhmäkilpailut
1 Billy Henderson
4 Patric Ragnarson
6 Benny Blidh von Schedvin
7 Diane Stewart-Ritchie
9 Linda Reinelt-Gebauer
10 George Kostopoulos
Paras veteraani Leif Ragnar Hjorth
Paras kasvattajaryhmä Torbjörn Skaar

Ryhmä 2
bokseri, bullmastiffi, englanninbulldoggi, rottweiler, tanskandoggit Billy Henderson, Irlanti
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira Marie-Josée Melchior, Luxemburg
kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit Patric Ragnarson, Ruotsi
bernhardinkoirat, hovawart, landseer, leonberginkoira, newfoundlandinkoira Svante Frisk, Ruotsi
apinapinseri, broholminkoira, dobermanni, estrelanvuoristokoirat, kääpiöpinseri, pinseri, pyreneittenkoira, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Torbjörn Skaar, Ruotsi
muut George Kostopoulos, Kreikka

Ryhmä 3
ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, glen of imaalinterrieri, jackrussellinterrieri, lakelandinterrieri, manchesterinterrieri, parsonrussellinterrieri, sealyhaminterrieri, skyenterrieri Benny Blidh von Schedvin, Ruotsi
amerikanstaffordshirenterrieri, brasilianterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, staffordshirenbullterrieri George Kostopoulos, Kreikka
borderterrieri Leif Ragnar Hjorth, Norja
airedalenterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Torbjörn Skaar, Ruotsi
muut Linda Reinelt-Gebauer, Saksa

Ryhmä 5
akita, alaskanmalamuutti, amerikanakita, basenji, chow chow, cirneco dell'etna, eurasier, faaraokoira, ibizanpodencot, kanarianpodenco, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat,  portugalinpodengot, shiba, siperianhusky Anca Giura, Romania
lapinporokoira, suomenlapinkoira Benny Blidh von Schedvin, Ruotsi
japaninpystykorva, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian, samojedinkoira, volpino italiano Kostadin Shankov, Bulgaria
muut Leif Ragnar Hjorth, Norja

Ryhmä 8
cockerspanieli, englanninspringerspanieli, irlanninvesispanieli, kultainennoutaja, walesinspringerspanieli, viiriäiskoira Diane Stewart-Ritchie, Irlanti
espanjanvesikoira, labradorinnoutaja, lagotto romagnolo, portugalinvesikoira Elena Ruskovaara
sileäkarvainen noutaja Patric Ragnarson, Ruotsi
muut Marie-Josée Melchior, Luxemburg

Junior handler, sunnuntai (myös SM-kvaali, piirimestaruus): Karri Heino

Ryhmäkilpailut
2 Svante Frisk
3 Benny Blidh von Schedvin
5 Anca Giura
8 Marie-Josée Melchior
Paras veteraani Leif Ragnar Hjorth
Paras kasvattajaryhmä Torbjörn Skaar
Best in Show Leif Ragnar Hjorth

Arvostelu alkaa klo 9.

Ilmoittautumiset viimeistään 1.8./29.8. osoitteeseen: Åland Dog Show 2016, PB 50, FI-02771 Esbo tai www.showlink.fi.

Ilmoittautumismaksut:

  Ilm. viim. 1.8 Ilm. 2-29.8
yksi koira 39 € 44 €
saman omistajan toinen jne koira 34 € 39 €
pennut ja veteraanit 30 € 35 €
yli 10-v veteraanit ilm. vet-luokkaan 10 € 10 €
junior handler 10 € 10 €

 

Ilmoittautumisia ja kasvattajaluokkia koskevat tiedustelut:

Showlink, puh. +358 9 887 303 20, arkisin klo11.00-17.00, sähköposti: info@showlink.fi
Muut tiedustelut: Ålands Kenneldistrikt +358 457 524 4332, sähköposti: dogshow@aland.net

Internet: http://www.akd.ax/aktiviteter/dog-show

Pankki:
SWIFT/BIC NDEAFIHH
IBAN FI17 1630 3000 0043 17
Ålands Kenneldistrikt

Jos et ilmottaudu netissä muista seuraava:
Ilmoittaessa Suomen Kennelliitossa rekisteröityjä koiria käyttö- ja valioluokkaan ei vaadita todistuksia näiden luokkien vaatimista tuloksista. Muiden maiden kennelliittorekistereissä olevilla koirilla tulee olla valiosertifikaatti ja/tai käyttöluokkasertifikaatti ilmoittautumisen liitteenä.

Rokotusmääräykset löytyvät Kennelliiton internetsivuilta

Järjestäjä: Ålands Kenneldistrikt