Domare/Judges 2021

Åland Dog Show 2021 

Domare / Judges

Domarbyte Junior Handler söndag, Markku Mähönen ersätter Karri Heino. Markku Mähönen on Junior Handler-tuomarina sunnuntaina Karri Heinon tilalla. Junior Handler judge on Sunday will be Markku Mähönen instead of Karri Heino.

Tyvärr har Hans van den Berg och George Kostopoulos meddelat att de inte kommer till vår utställning p.g.a. Covid-19 läget. Domarbytena är markerade i listan nedan.

Hans van den Berg ja George Kostopoulos ovat valitettavasti peruneet tulonsa näyttelyymme Covid-19 tilanteen johdosta. Tuomarimuutokset on merkitty alla olevaan listaan.

Unfortunately Hans van den Berg and George Kostopoulos have cancelled coming to our show due to the Covid-19 situation. The changes of judge are marked in the list below.

Lördag / Saturday 25.9.2021

FCI 1

*border collie, *briard, *old english sheepdog Saija Juutilainen, FINLAND
australian shepherd, bearded collie, collie smooth, collie rough, miniature american shepherd, mudi, pulis, pumi Juan Miranda Saucedo, MEXICO
beauceron, schipperke, shetland sheepdog, welsh corgis, white swiss shepherd dog Vitor Veiga, PORTUGAL
alla övriga FCI1 raser / all other FCI1 breeds Saija Juutilainen, FINLAND

FCI 3

biewer terrier, border terrier, dandie dinmont terrier, english toy terrier, jack russell terrier, nihon teria, rat terrier, ratonero bodeguero andaluz, sealyham terrier, silky terrier, yorkshire terrier  Birgitta Svarstad, SWEDEN
*norfolk terrier,* norwich terrier, *cairn terrier, *skye terrier Birgitta Svarstad, SWEDEN
*australian terrier Dodo Sandahl, SWEDEN
american staffordshire terrier, staffordshire bull terrier, *bull terrier, *cesky terrier, *glen of imaal terrier, *miniature bull terrier, *scottish terrier, *west highland white terrier Vesa Lehtonen, FINLAND
alla övriga FCI3 raser / all other FCI3 breeds Dodo Sandahl, SWEDEN

FCI 4

dachshunds, wire-haired  Vesa Lehtonen, FINLAND
alla övriga FCI4 raser / all other FCI4 breeds Tanya Ahlman-Stockmari, FINLAND

FCI 5

basenji, kleinspitz, mittelspitz Frank Kane, GREAT BRITAIN
akita, alaskan malamute, american akita, cirneco dell' etna, pharaoh hound,  hokkaido, japanese spitz, kai, korea jindo dog, podenco ibicenco,  podengo portugueses, shiba, shikoku Gabriela Veiga, PORTUGAL
*chow chow, *eurasier, *keeshond, *siberian husky, *volpino italiano Gabriela Veiga, PORTUGAL
xoloitzcuintli, perros sin pelo de peru Juan Miranda Saucedo, MEXICO
carelian beardog, finnish spitz, finnish lapphund, lapponian herder, swedish lapphund Tanya Ahlman-Stockmari, FINLAND
alla övriga FCI5 raser / all other FCI5 breeds Dan Ericsson, SWEDEN

 

FCI 6

dalmatiner, rhodesian ridgeback Frank Kane, GREAT BRITAIN
alla övriga FCI6 raser / all other FCI6 breeds Markku Mähönen, FINLAND

 

FCI 7

alla FCI7 raser / all FCI7 breeds Sjoerd Jobse, SWEDEN

 

Junior Handler

Junior Handler Judge

Heidi Streng, FINLAND

 

Grupptävlingar / Group Finals

FCI 1 *Vitor Veiga
FCI 3 Dodo Sandahl
FCI 4 Vesa Lehtonen
FCI 5 Gabriela Veiga
FCI 6 Markku Mähönen
FCI 7 Sjoerd Jobse
BIS Junior Vitor Veiga
BIS Veteran *Juan Miranda Saucedo
Best Breeder's Group *Tanya Ahlman-Stockmari

 

Sunday 26.9.2021

FCI 2

affenpinscher, dobermann, riesenschnauzers, schnauzers Dodo Sandahl, SWEDEN
*english bulldog, *pinscher  Saija Juutilainen, FINLAND
miniature pinscher, miniature schnauzers, shar pei, tibetan mastiff, *rottweiler Markku Mähönen, FINLAND
boxer, bullmastiff, cane corso, caucasian ovcharka, central asian ovcharka, danish-swedish farmdog, dogo argentino, dogo canario, dogue de bordeaux, grand danois, landseer Saija Juutilainen, FINLAND
alla övriga FCI2 raser / all other FCI2 breeds Tanya Ahlman- Stockmari, FINLAND

 

FCI 8

clumber spaniel, english springer spaniel, field spaniel, kooikerhondje, nova scotia duck tolling retriever, russian spaniel, sussex spaniel, wachtelhund, welsh springer spaniel, wetterhoun Sjoerd Jobse, SWEDEN
chesapeake bay retriever, curly-coated retriever, flat-coated retriever, golden retriever, labrador retriever Vesa Lehtonen, FINLAND
american water spaniel, american cocker spaniel, cocker spaniel, barbet, irish water spaniel, lagotto romagnolo, portuguese waterdog, spanish waterdog Vitor Veiga, PORTUGAL

 

FCI 9

chihuahuas, pražský krysarík, russian toys Birgittta Svarstad, SWEDEN
bichon havanais, french bulldog, löwchen, markiesje, pekinese, pug, *tibetan terrier Dan Ericsson, SWEDEN
chinese crested dogs, tibetan spaniel Dodo Sandahl, SWEDEN
lhasa apso, poodles Frank Kane, GREAT BRITAIN
bostonterrier, griffon belge, griffon bruxellois, japanese chin, kromfohrländer, petit brabancon  Gabriela Veiga, PORTUGAL
*bichon frise, *cavalier king charles spaniel, *coton de tulear, *king charles spaniel, *maltese, *russkaja tsvetnaja bolonka  Birgitta Svarstad, SWEDEN
*papillon, *phalene, *shih tzu, Frank Kane, GREAT BRITAIN

 

FCI 10

irish wolfhound, chart polski, galgo espanol, italian greyhound, magyar agar, scottish deerhound, sloughi  Gabriela Veiga, PORTUGAL
afghan hound, azawakh, borzoi, greyhound, saluki, whippet Juan Miranda Saucedo, MEXICO

 

Junior Handler

Junior Handler Judge *Markku Mähönen, FINLAND

 

Grupptävlingar / Group Finals

FCI 2 Saija Juutilainen
FCI 8 Frank Kane
FCI 9 Birgitta Svarstad
FCI 10 Juan Miranda Saucedo
BIS Junior *Gabriela Veiga
BIS Veteran Tanya Ahlman-Stockmari
Best Breeder's Group *Birgitta Svarstad
Best In Show Dan Ericsson