Domare / Judges 2018

 

Lördag / Saturday / Lauantai 29.9.2018

FCI group 2  
Affenpinscher, Riesenschnauzers Jean-Jacques Dupas, France
Broholmer, Bullmastiff, Cane Corso, Central Asia Shepherd Dog, Danish-Swedish Farmdog, Dogo Argentino, Dogo Canario, English Bulldog, Grand Danois, Hollandse Smoushund, Pyrenean Mastiff Rune Fagerström, Finland
Austrian Pinscher, Caucasian Shepherd Dog, Fila Brasileiro, Kraski Ovcar, Mastiff, Russian Black Terrier, Spanish Mastiff, Tornjak, Tosa Åke Cronander, Sweden
Shar Pei, Tibetan Mastiff Veli-Pekka Kumpumäki, Finland
Dobermann, Landseer, Leonberger, Miniature Pinscher, New Foundland, Pyrenean Mountain Dog, Rottweiler Yochai Barak Lifac, Israel
Hovawart, Miniature Schnauzers, Pinscher, Schnauzers Eva Liljekvist Borg, Sweden
övriga / others / muut rodut Karl-Erik Johansson, Sweden
   
FCI group 4  

Wire-haired Dachshunds

Markku Kipinä, Finland
övriga / others / muut rodut Nina Karlsdotter, Sweden
   
FCI group 5  
Alaskan Malamute, Carelian Bear Dog, Finnish Spitz, Grosspitzes, Hälleforshund, Kleinspitzes, Lapponian Herder, Mittelspitzes, Norrbottenspitz, Norwegian Elkhound grey, Pomeranian, Swedish Elkhound Åke Cronander, Sweden
Chow Chow, Greenland Dog, Samoyed, Siberian Husky Franco Gatti, Italy
Akita, American Akita, Basenji, Cirneco dell'Etna, Hokkaido, Japanese Spitz, Keeshond, Mexican Hairless Dogs, Perro Sin Pelo del Perus, Pharaoh Hound, Podenco Ibicencos, Podengo Portugueses, Shiba, Volpino Italiano Gerard Jipping, Netherlands
Eurasier, Finnish Lapphund, Iceland Sheepdog, Korea Jindo Dog, Norwegian Buhund, Norwegian Elkhound black, Norwegian Lundehund, Swedish Lapphund, Swedish Vallhund, Swedish White Elkhound Veli-Pekka Kumpumäki, Finland
övriga / others / muut rodut Veli-Pekka Kumpumäki, Finland
   
FCI Group 6  
Basset Hound, Gonczy Polski, Italian Hounds, Polish Hound, Rhodesian Ridgeback Karl-Erik Johansson, Sweden
Basset Fauve de Bretagne Veli-Pekka Kumpumäki, Finland
övriga / others / muut rodut Elina Haapaniemi, Finland
   
FCI Group 7  
Vorsteh short-haired, Vorsteh wire-haired Elina Haapaniemi, Finland
övriga / others / muut rodut Tatjana Urek, Slovenia
   
FCI Group 8  
Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, Flat Coated Retriever, Golden Retriever, Nova Scotia Duck Tolling Retriever Jean-Jacques Dupas, France
Irish Water Spaniel, Lagotto Romagnolo, Perro de Agua Espanol Franco Gatti, Italy
American Cocker Spaniel, American Water Spaniel, Clumber Spaniel, English Cocker Spaniel, English Springer Spaniel, Field Spaniel, Sussex Spaniel, Welsh Springer Spaniel Goran Gladic, Serbia
Portuguese Water Dog Elina Haapaniemi, Finland
Barbet Karl-Erik Johansson, Sweden
Kooikerhondje, Wachtelhund, Wetterhoun Nina Karlsdotter, Sweden
Labrador Retriever Markku Kipinä, Finland
   
Junior Handler Heidi Streng

 

Grupptävlingar / Group finals / Ryhmäkilpailut  
FCI group 2 Eva Liljekvist Borg
FCI group 4 Markku Kipinä
FCI group 5 Nina Karlsdotter
FCI group 6 Elina Haapaniemi
FCI group 7 Tatjana Urek
FCI group 8 Rune Fagerström
Bästa junior / BIS junior / Paras juniori Veli-Pekka Kumpumäki
Bästa veteran / BIS veteran / Paras veteraani Karl-Erik Johansson
Bästa uppfödargrupp / BIS Breeders group / Paras kasvattajaryhmä Yochai Barak Lifac

 

Söndag / Sunday / Sunnuntai 30.9.2018

FCI group 1  
Beauceron, Belgian Shepherd Dogs, Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Briard, Dutch Shepherd Dogs, Gos d'Atura Catalá Jean-Jacques Dupas, France
Bearded Collie, Bergers des Pyrénées, Collie rough, Collie smooth, Shetland Sheepdog Elina Haapaniemi, Finland
Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Bergamasco, Border Collie, Chodsky Pes, German Shepherd Dogs, Lancashire Heeler, Miniature American Shepherd, Mudi, Pulis, Pumi, Schapendoes, Vostochnoevropejskaya Ovcharka Nina Karlsdotter, Sweden
övriga / others / muut rodut Åke Cronander, Sweden
   
FCI group 3  
Airedale Terrier, Bedlington Terrier, English Toy Terrier, Foxterrier smooth, Foxterrier wire, Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Soft Coated Wheaten Terrier, Terrier Brasileiro, Welsh Terrier Karl-Erik Johansson, Sweden
American Staffordshire Terrier, Bull Terrier, German Hunting Terrier, Jack Russell Terrier, Miniature Bull Terrier, Parson Russell Terrier, Staffordshire Bull Terrier Markku Kipinä, Finland
Border Terrier Eva Liljekvist Borg, Sweden
övriga / others / muut rodut Goran Gladic, Serbia
   
FCI group 9  
Bichon Frisé, French Bulldog, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Petit Brabancon, Prazský Krysarik, Pug, Russkaya Tsvetnaya Bolonka, Russkiy Toys Rune Fagerström, Finland
Boston Terrier, Maltese, Poodles Franco Gatti, Italy
Japanese Chin, Kromfohrländer, Lhasa Apso, Löwchen, Papillon, Phalène Veli-Pekka Kumpumäki, Finland
Cavalier King Charles Spaniel, Chihuahuas, King Charles Spaniel Yochai Barak Lifac, Israel
Pekinese, Shih Tzu, Tibetan Spaniel Eva Liljekvist Borg, Sweden
Bolognese, Chinese Crested, Coton de Tuléar, Havanese, Tibetan Terrier Tatjana Urek, Slovenia
   
FCI group 10  
Saluki Jean-Jacques Dupas, France

övriga / others / muut rodut

Gerard Jipping, Netherlands
   
Junior Handler Sampo Miettinen

 

Grupptävlingar / Group finals / Ryhmäkilpailut  
FCI 1 Jean-Jacques Dupas
FCI 3 Goran Gladic
FCI 9 Åke Cronander
FCI 10 Gerard Jipping
Bästa junior / BIS junior / Paras juniori Veli-Pekka Kumpumäki
Bästa veteran / BIS veteran / Paras veteraani Nina Karlsdotter
Bästa uppfödargrupp / BIS Breeders group / Paras kasvattajaryhmä Yochai Barak Lifac
Best In Show Franco Gatti